Met meer dan 700 exposanten en tienduizenden bezoekers uit de hele wereld bood de beurs een unieke kans aan Nederlandse hightechbedrijven. De Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM) organiseerde daarom samen met een aantal partners een verkennende handelsmissie.
Deze missie werd geleid door Peter van de Griend, Project Manager International Trade, en Daan de Cloe, Managing Director Foreign Investments & International Trade. Hun doel: kansen verkennen voor samenwerking tussen de Brabantse hightechindustrie en grote Amerikaanse OEM’s (original equipment manufacturers) uit de defensiesector.
Oorlogsvoering verandert, dat opent deuren voor Nederlandse innovatie
De oorlog in Oekraïne heeft het speelveld drastisch veranderd. Waar de defensiesector altijd draaide om traditioneel en zeer kostbaar oorlogstuig, verschuift de aandacht nu naar autonome systemen, drones, anti-drone systemen, sensortechnologie en kunstmatige intelligentie.
“Het is totaal niet efficiënt om drones uit de lucht te schieten met dure F-35-vliegtuigen, zoals onlangs gebeurde. Er is behoefte aan snellere, slimmere en goedkopere oplossingen,” zegt De Cloe. “Daarin ligt precies de kracht van onze Nederlandse hightechsector.”
De Verenigde Staten blijven toonaangevend in traditionele militaire systemen, maar kampen met een tekort aan disruptieve innovatie. Dat biedt kansen voor Nederlandse bedrijven, die wereldwijd vooroplopen in fotonica, semicon (chips) en systeemintegratie.
“De Amerikanen beseffen dat ze de innovatiekracht van Europa nodig hebben,” zegt Van de Griend. “Ze zijn gewend aan lange ontwikkeltrajecten, maar de nieuwe realiteit vraagt om snelheid en flexibiliteit. Dat kan de Nederlandse hightechsector bieden.”
Meer weten
Daan de Cloe
Industrieel participatiebeleid brengt productie naar Nederland
Een belangrijk instrument voor samenwerking is de zogeheten Industriële Participatie (IP). Dat beleid is erop gericht de marktpositie van Nederlandse producenten op de defensiemarkt te verbeteren. Op het moment dat het ministerie van Defensie militaire goederen in het buitenland bestelt, kan de overheid vragen om tegenorders. Het buitenlandse bedrijf is dan verplicht orders te plaatsen bij bedrijven in Nederland.
“Amerikaanse bedrijven hebben nog behoorlijk wat van dat soort verplichtingen op de plank liggen,” aldus De Cloe. “Die kunnen we gebruiken om nieuwe productielijnen en innovaties in Nederland te realiseren.”
Een sprekend voorbeeld is de samenwerking tussen General Atomics en VDL, waarbij de productie van drones gedeeltelijk naar Nederland verhuist. Van de Griend: “Dat versterkt onze maakindustrie en draagt bij aan Europese strategische autonomie.” De Cloe vult aan: “Productie op Nederlandse bodem versterkt onze positie als partner van de Verenigde Staten en als leverancier binnen de Europese Unie.”
Brabantse kennis versterkt Europese weerbaarheid
De missie leverde concrete resultaten op. Zo identificeerde een deelnemer zeven doelbedrijven en kreeg vier vervolgmeetings met Amerikaanse engineers. “Dat soort ontmoetingen is precies waarop we inzetten met dit soort handelsmissies,” aldus Van de Griend. “Langdurige relaties tussen bedrijven starten op deze manier.”
Aanvullend aan de beurs vonden nog de NL-US Defense Industry Days plaats. De Cloe: “Die dagen waren specifiek gericht op het faciliteren van strategische discussies ter bevordering van de trans-Atlantische samenwerking.”
De Nederlandse defensie-industrie is al langer een gewaardeerde partner voor de Amerikanen. Nederland heeft via de F-16- en F-35-programma’s een uitstekende reputatie opgebouwd in onderhoud en supply chain management.
Van verkenningsmissie naar innovatiemissie
De reis naar AUSA was bedoeld als eerste verkenning. Maar de resultaten zijn dermate veelbelovend dat BOM voor volgend jaar inzet op een volledige innovatiemissie, gericht op concrete samenwerking en gezamenlijke ontwikkelprojecten. Dat doet BOM in samenwerking met strategische partners, zoals de Nederlandse ambassade, de NIDV, het Commissariaat Militaire Productie (CMP) en de Nederlandse hightechsector.
“De volgende stap is verdieping,” zegt De Cloe. “We willen ecosystemen opbouwen, gericht op specifieke domeinen zoals drones, radarsystemen, optische communicatie en cybersecurity. Daarin kunnen bedrijven, kennisinstellingen en OEM’s samen nieuwe technologie ontwikkelen. Dat is goed voor Nederland en voor onze partners in de VS.”
De wereld is veranderd
De missie bevestigt dat de Amerikanen de Nederlandse hightechindustrie zien als betrouwbare bron van innovatie. “De wereld is veranderd,” besluit De Cloe. “Dat vraagt om nieuwe technologie en nieuwe manieren van denken. Nederland kan daarin een sleutelrol spelen.”